پورتال اندیشمندان علوم انسانی و اسلامی ::thinkers.tebyan.net
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً.

مفهوم دعاي سلامتي امام زمان(عج)

طي تحقيقاتي كه انجام داده ام، دعاي فرج را شخص امام زمان(عج) به مردي كه گرفتار و محبوس بود ياد داد كه آن شخص گرفتار با خواندن دعاي (الهي عظم البلاء و برح الخفاء و انكشف الغطاء و انقطع الرجاء ...) از بند مشكلات رها شد. در ضمن لازم است بگويم اين دعا در دو جاي مفاتيح الجنان نقل شده است، يك جا در صفه 115 به نقل از كتاب المصباح از كفعمي، ص 235 و او از كتاب البلد الامين، ص 607 و در صفحه 531 مفاتيح با تفاوت اندك كه شيخ عباس قمي تأكيد كرده است، اين دعا را در سرداب مقدس (در سامراء) مكان غيبت حضرت، خوانده شود.

4 اسفند 1392

نمودارهای محرم و نامحرم

در این قسمت دو نمودار که اولی از برای خویشاوندان محرم و در نمودار دومی از برای خویشاوندان نامحرم آمده است. در این دو نمودار مقداری که بیشتر مورد نیاز و ابتلای مردم بوده و ظرفیت نمودار اقتضاء داشته آمده است:

3 اسفند 1392

آیاتی از قرآن در اثبات امامت امام علی علیه السلام

بهترین راه اثبات امامت امام علی(ع) برای اهل سنت، تمسک به قرآن و روایاتی که در توضیح آنها در کتب خودشان نقل شده است، می باشد و البته بدیهی است که انسان باید حقیقت جو باشد تا به توجیهات ناصواب و غیر عقلانی متوسل نشود و چشم را به روی حقیقت نبندد.

21 بهمن 1392

فلسفه ی حرمت ازدواج هم زمان با دو خواهر

شاید علت بیان نکردن فلسفه ی تمام احکام، از سوی اولیای دین، این بوده که بیان تمام اسرار احکام برای انسان هایی که بسیاری از حقایق علمی هنوز برایشان کشف نشده، مانند گفتن معما ست که چه بسا موجب تنفر شنوندگان می گردد. امام علی (ع) می فرمایند: "مردم، دشمن آن چیزی هستند که نمی دانند[3]" لذا اولیای الاهی در حد فهم انسان ها به بعضی از علت ها و فلسفه ی احکام اشاره نموده اند.

21 بهمن 1392

سریع الاستجابة ترین دعا جهت رسیدن به حاجت کدام است؟

سید علیخان شیرازی درکتاب کلم طیب نقل فرموده: اسم اعظم خدای تعالی آن است که افتتاح او « الله» و اختتام او «هو» است، هر که اسم اعظم خدای تعالی را روزی یازده بار ورد خود قرار بدهد، هرآینه هر امر مهم جزئی و کلی برای او آسان شود و آن اسم اعظم پنج آیه از پنج سوره ی مبارکه ی بقره، آل عمران، نساء، طه و تغابن است، با ان ویژگی که حروف آن نقطه ندارد و تغییری در اعراب آنها صورت نمی گیرد:.......

21 بهمن 1392

فیس بوک 200 میلیارد دلار قیمت دارد

دو سال پیش شاهزاده های سعودی می خواستند فیس بوک را 200 میلیارد دلار خریداری کنند ولی این کار انجام نشده است.حجت الاسلام آقامیری گفت: شبکه های اجتماعی که از وب سه هم گذشته اند کاملا حساب شده این فضا را کنترل می کنند و در این فضا هر چه می خواهند دارند.قائم مقام موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان معتقد است که با توسعه شبکه های اجتماعی، هزینه جاسوسی پایین آمده است به نحوی که دشمنان فضا را به گونه ای مبهم می کنند که نمی شود راه را از بیراهه تشخیص داد.

20 بهمن 1392

جشنواره سراسری تبیان قم برترین های خود را شناخت

مراسم پیش از ظهر شنبه با سخنرانی حجت الاسلام آقامیری رئیس حوزه علمیه خواهران استان تهران و قائم مقام موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان، حجت الاسلام عباس اسکندری مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم و حمید کریم خانی دبیر جشنواره برگزار شد. دومین جشنواره تبیان قم با موضوعات نماز، سبک زندگی، انقلاب اسلامی و حجاب و عفاف در رشته های وبلاگ نویسی، عکس، پوستر و مقاله نویسی برگزار شده و به گفته حمید کریم خانی، در این جشنواره 1100 شرکت کننده از 30 استان کشور تعداد 1600 اثر را به دبیرخانه ارسال کردند.

20 بهمن 1392

چرا یعقوب پیامبر(ع) به فرزندانش گفت که از یک دروازه وارد مصر نشوند؟

حضرت یعقوب(ع) در ادامه می گوید: «و البته من نمى‏توانم هیچ حادثه‏اى را که از سوى خدا براى شما رقم خورده از شما برطرف کنم، حکم فقط ویژه خداست». این گفتار به معنای پذیرش جبر نیست؛ زیرا در این آیه اشاره به قضا و قدر الهی دارد که منافی با اختیار انسان نیست.

18 بهمن 1392

چگونه اعضای مادی در قیامت شعور پیدا می کنند؟

بدن این دنیا نیز دارای درک و شعور است؛ چنان که همه ی موجودات حتی جمادات نیز شعور و درک دارند،[2] ولی درجه شعور و ادراک آنها با انسان ها متفاوت است. به بیان دیگر، آثار و نشانه های شعور جمادات مانند آثار و نشانه های آگاهی و دانش انسان ها نیست که به راحتی قابل درک برای همه باشد. بنابراین، تفاوت درک و شعور بدن در قیامت با درک و شعور او در دنیا، یا به این است که

18 بهمن 1392

خاطره حجت الاسلام راشد یزدی ازدیدارباولی امرمسلمین دراوج فتنه

من پس از فتنه که خیلی ناراحت بودم به تهران محضر رهبر معظم انقلاب مشرف شدم و با ایشان که قصد داشت به جمکران برود همراه شدم. در مسیر به ایشان عرض کردم که آقا این حرکات زشتی که انجام می گیرد پتک هایی است که به ستون انقلاب وارد می شود.

13 بهمن 1392

ما ظرفیتی عظیم و مستحکم برای سیاست خارجی هستیم

سلامی با اشاره به اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه گزینه نظامی را در مقابل ایران روی میز دارند، تصریح کرد: معمولاً در یک نبرد دیپلماتیک، هر طرفی که دارای منطق و اقتدار دیپلماتیک باشد هرگز از واژه های نظامی استفاده نمی کند و آمریکایی ها در جریان مذاکرات ایران و غرب در ۲حوزه منطق سیاسی و اقتدار دیپلماتیک دچار ضعف بوده و در واقع فاقد اقتدار دیپلماتیک هستند و قدرت اعمال نفوذ ایده های خود را به طرف مقابل ندارند.

13 بهمن 1392

خاطره رهبر انقلاب از لحظه ورود امام (ره) به میهن

توى فرودگاه همه مى رفتند طرف امام من هم خیلى دلم مى خواست بروم، اما خودم را مانع شدم، بعضى دیگر هم مانع مى شدم که بروند طرف امام که ایشان را خسته نکنند.

13 بهمن 1392

سه روحانی مشهور در زندان کمیته مشترک +تصاویر

روحانیت معزز همگام با مردم در لحظه لحظه شکل گیری انقلاب و حتی پس از آن حضوری فعال و پرنشاط داشتند و بی جهت نیست که در کمیته مشترک ضد خرابکاری ساواک شهربانی تهران که امروز از آن به عنوان «موزه عبرت» یاد می شود، نام آنان بر دیوار خودنمایی می کند و چشمان بازدید کنندگان به اسامی روحانیون گره می خورد.

13 بهمن 1392

مغز متفكر جهان شيعه امام جعفر صادق (ع)

«در فيزيك امام جعفر صادق عليه السّلام چيزهايى گفته كه قبل از او، كسى نگفته و بعد از وى، تا نيمه دوم قرن هيجدهم و قرن نوزدهم و بيستم، به عقل كسى نرسيده كه آنها را بگويد.يكى از قوانينى كه جعفر صادق در فيزيك ابراز كرد قانون مربوط به كدورت اجسام و شفاف بودن آنها مى‏باشد.او گفت هر جسمى كه جامد و جاذب باشد كدر است و هر جسمى كه جامد و دافع باشد كم يا بيش شفاف جلوه مى‏نمايد.از او پرسيدند جاذب چه مى‏باشد؟ گفت: [جاذب‏] حرارت.اين نظريه فيزيكى كه امروز مى‏دانيم با يك الحاق، يك قانون‏

29 دی 1392

قمر در عقرب چیست؟

در روایتی امام صادق(ع) می فرمایند: « هر کس در هنگامی که قمر در عقرب باشد، مسافرت یا ازدواج نماید، خیری نمی بیند». موضوع قمر در عقرب امری است که بر طبق آن فتوا داده شده است، ولی باید در نظر داشت که فتوا ویژه مواردی است که در روایت ذکر شده است (سفر، ازدواج)، و علاوه بر این، حکمی که در فتوا به آن اشاره شده است، کراهت است نه حرمت، از این رو برخی از فقهاء گفته اند:

27 دی 1392

توصیه هایی برای بچه دار شدن

در کتاب کافی از امام صادق ـ علیه السلام ـ نقل شده: ایشان در حالی که به کودکی زیبا می نگریستند فرمودند:«ینبَغی اَن یکونَ اَبو هذَا الغُلامِ آکِل السَّفَرجَل؛ باید پدر این پسر بچه، گلابی خورده باشد.»هم چنین روایت شده است که پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ گلابی اش را تکه کرد به جعفر بن ابی طالب داد و به او فرمود: بخور! همانا گلابی رنگ را جلا می دهد و فرزند را نیکو می گرداند.

27 دی 1392

نقل قولی از آیت الله اراکی درباره شخصیت والای امیرکبیر

مرحوم آیت الله اراکی درباره شخصیت والای میرزا تقی خان امیرکبیر فرمود: شبی خواب امیرکبیر را دیدم، جایگاهی متفاوت و رفیع داشت پرسیدم چون شهیدی و مظلوم کشته شدی این مرتبت نصیبت گردید؟با لبخند گفت: خیرسؤال کردم چون چندین فرقه ضاله را نابود کردی؟گفت: نه

20 دی 1392

آداب معاشرت از ديدگاه معصومان (ع)

خيثمه گويد: امام صادق (ع) به من فرمود: به دوستان ما سلام برسان، و آنها را به تقواى الهى سفارش كن، ثروتمندشان از فقير، و نيرومندشان از ضعيف ديدار كند، و زنده آنها در تشييع جنازه مردگان حاضر و به خانه‏هاى يك ديگر رفت و آمد نمايند، زيرا ملاقات كردنشان باعث زنده ماندن فضايل ما، و امور دين است. سپس فرمود: خدا رحمت كند بنده‏اى را كه فضايل ما و احكام مربوط به دين را زنده نگه دارد.

18 دی 1392

سفارشاتی از پيامبر اعظم صلى اللَّه عليه و آله و سلّم

اى على! چهار عمل زشت، سريعترين عقوبت را در پى دارد:اول- كسى كه به او احسان كنى، امّا او نيكى تو را با بدى پاسخ دهد.دوم- كسى كه به حقّ او تجاوز نكرده‏اى، امّا او نسبت به حق تو تجاوز مى‏كند.سوم- كسى كه با او در كارى پيمان ببندى، و تو به عهد خود وفا كنى، ولى او در حق توبى‏وفايى نمايد.چهارم- كسى كه با نزديكان خود پيوند داشته باشد، امّا آنان اين پيوند را قطع كنند.3- اى على! اگر چهار خصلت در هر كس باشد، خداى تعالى برايش خانه‏اى در بهشت بنا مى‏كند:اول- يتيمى را پناه دهد.دوم- به فردى ضعيف رحم كند.سوم- با والدين خود مهربان باشد.چهارم- نسبت به مملوك خود مدارا كند.

13 دی 1392

احادیث حضرت عیسی علیه السلام

حضرت عيسى عليه السلام : خادِمي يَدايَ و دابَّتي رِجلاىَ و فِراشِي الأرضُ و وِسادِي الحَجَرُ و دِفئي فِي الشِّتاءِ مَشارِقُ الأرضِ . . . . أبيتُ و لَيسَ لي شَى ءٌ و أصبِحُ و لَيس لي شَى ءٌ و لَيسَ عَلى وَجهِ الأرضِ أحَدٌ أغنى مِنّي ؛ حديث حضرت عيسى عليه السلام :خدمت كار من دو دست من است و مركبم دو پاى من و بسترم زمين و بالشم سنگ و گرمابخشم در زمستان مكان هاى آفتابگير . . . . شب و روز خود را با نادارى سپرى مى كنم و با اين حال روى زمين ، هيچ كس توانگرتر و بى نيازتر از من نيست .

12 دی 1392

  • تعداد رکوردها : 484