پورتال اندیشمندان علوم انسانی و اسلامی ::thinkers.tebyan.net
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً.

اعتکاف، از مظاهر قدرت انقلاب اسلامی در نهادسازی

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای ستاد مرکزی و جشنواره اعتکاف، شوق عمومی و اقبال حیرت انگیز به سنت حسنه اعتکاف را از جمله برکات الهی و از مظاهر قدرت انقلاب اسلامی در نهادسازی خواندند و تأکید کردند: متصدیان و مباشران این سنت نبوی باید با برنامه ریزی هوشمندانه و همچنین شناسایی آسیب ها و تهدیدها، زمینه هر چه نزدیک تر شدن ذهن و دل معتکف به خداوند و طهارت روحی او را فراهم کنند.

19 اردیبهشت 1393

روزهای قمر در عقرب در سال 93

رسول اکرم صلوات الله و سلامه علیه وآله فرمودند :هر کس برخدا توکل کند و هیچ گاه ملاحظه سعادت و نحوست روزها را ننماید خداوند او را یاری خواهد نمود و عهده دار او خواهد شد به ویژه اینکه صدقه نیز بپردازد زیرا صدقه نحوست را از بین میبرد.

19 اردیبهشت 1393

انهدام ناو آمریکایی در 50 ثانیه/ قدرتمندترین موشک جهان در سپاه

فدوی در عین حال به ناوهای هواپیمابر آمریکا به عنوان نمادی از قدرت ارتش این کشور اشاره کرد و با تاکید بر اینکه این ناوهای هواپیمابر تحت کنترل کامل سپاه هستند، اظهار داشت: طبیعی است که ما همیشه انجام آموزش ها، تمرینات و رزمایش ها را برای مقابله با اهداف عملیاتی در دستور کار خود داریم و امریکایی ها و همه دنیا هم می دانند که یکی از اهداف عملیاتی نیروی دریایی سپاه، از بین بردن نیروی دریایی آمریکاست.

19 اردیبهشت 1393

چرابعضی پیامبران اولوالعزم نامیده شده اند و چرا زرتشت و داوود (ع) اولوالعزم نیستند؟

کلمه "اولوالعزم" یک بار در قرآن آمده است. خداوند می­فرماید: "مانند رسولان اولوالعزم صبر کن و...".[1]عزم به معناى اراده محکم و استوار است. راغب در مفردات می گوید: عزم به معناى تصمیم گرفتن بر انجام کارى است.[2]در لغت نامه لسان العرب آمده است: رسولان اولوالعزم کسانی هستند که تصمیم بر انجام امر خدا که بر آن متعهد َشده اند گرفته اند.[3] در قرآن مجید، عزم گاهى به معنای صبر به کار رفته [4]و گاه به معناى وفاى به عهد.[5]

12 اردیبهشت 1393

چگونه فرزند ابوبکر در دامان امام علی(ع) بزرگ شد؟

محمد فرزند ابوبکر(خلیفه اول) در سال حجة الوداع در مسیر مدینه به مکه به دنیا آمد. مادرش اسماء بنت عمیس، ابتدا با جعفر بن ابی طالب ازدواج کرد. بعد از شهادت جعفر، به همسری ابوبکر در آمد. ثمره این ازدواج، تولد محمد بود. محمد در دوران کودکی پدرش را از دست داد. اسماء پس از مرگ ابوبکر به عقد امام علی(ع) در آمد و این گونه محمد به خانه علی(ع) راه یافت.

12 اردیبهشت 1393

کدام سوره به سوره ی امام علی(ع) مشهور است؟

بخش های وسیعی از قرآن با وجود مقدس امام علی(ع) در ارتباط است. اما به طور مشخص ابو بصیر از امام صادق(ع) نقل می کند: «مَنْ قَرَأَ فِی کُلِّ لَیْلَةِ جُمُعَةٍ الْوَاقِعَةَ أَحَبَّهُ اللَّهُ وَ أَحَبَّهُ إِلَى النَّاسِ أَجْمَعِینَ وَ لَمْ یَرَ فِی الدُّنْیَا بُؤْساً أَبَداً وَ لَا فَقْراً وَ لَا فَاقَةً وَ لَا آفَةً مِنْ آفَاتِ الدُّنْیَا وَ کَانَ مِنْ رُفَقَاءِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ (ع) وَ هَذِهِ السُّورَةُ لِأَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ (ع) خَاصَّةً لَا یَشْرَکُهُ فِیهَا أَحَدٌ»؛[1] هر کس در هر شب جمعه سوره

12 اردیبهشت 1393

ابن تيميّه كه بود و چه كرد؟

به رغم گرايشهاي عميق واپس گرايانه ، برخي ابن تيميّه را از چهره هاي كلامي و فلسفي بزرگ اسلام مي دانند. گفته شده است كه برخي از تاريخ نگاران عرب و به ويژه آنان كه با مراكز وهابي در عربستان سعودي مناسباتي دارند، مي كوشند ابن تيميّه (و به طور كلي نوحنبليان و اهل ظاهر) را واجد نقشي مثبت معرفي كنند در حالي كه اكثراً به خاطر اينكه در جهت توقف انديشه و تفكر و بنيادگذاري گرايشهاي اگماتيسي در جهان اسلام (نظير وهابيت ) حركت نمود، او را مخرّب و افزاينده تاريكي دوران انحطاط مي خوانند. در اينجا دو داوري درباره ي وي مي آوريم .

9 اردیبهشت 1393

تفسیر آیه زوجیت در کلام آیت الله وحید خراسانی

حضرت آیت الله حسین وحید خراسانی از مراجع تقلید در درس تفسیر خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد به ادامه تفسیر سوره مبارکه «یس» پرداخت و با اشاره به آیه «سُبْحَانَ الَّذِی خَلَقَ الْأَزْوَاجَ کُلَّهَا مِمَّا تُنبِتُ الْأَرْضُ وَمِنْ أَنفُسِهِمْ وَمِمَّا لَا یَعْلَمُونَ»، گفت: خداوند تمام روییدنی های زمین، انسان و پدیده های ناشناخته را جفت آفریده است.

4 اردیبهشت 1393

روایت نصرالله از عنایت فاطمی به مادر شهید لبنانی

سید حسن می گوید: دو خواهر یکی چهار و دیگری یک پسر داشتند که همگی در جبهه القصیر بر علیه تکفیری ها می جنگیدند تا اینکه یکی از فرزندان خواهری که چهار پسر داشت به شهادت رسید. بعد از این اتفاق برای مادر این شهید شبهه ای پیش آمد که آیا فرزندم در راه حق بوده است یا خیر؟ این مادر شهید در همین حال متوسل به حضرت زهرا(س) شده و با ایشان دردل می کند.

4 اردیبهشت 1393

ماجراى فدك- فدك چیست؟

مكان هایى كه با صلح گشوده مى‏شود؛ یعنى مردم منطقه‏اى با پیمان صلح خود را تسلیم مى‏كنند و دروازه‏هاى خود را به روى مسلمانان مى‏گشایند. قرآن كریم اختیار این نوع سرزمین‏ها را تنها به رسول خدا(ص) سپرده است‏7 و مسلمانان در آن هیچ حقى ندارند. فدك و دو دژپیش گفته خیبر این گونه فتح شد. بنابراین، ملك رسول خدا(ص) گشت. طبرى مورخ بزرگ مى‏گوید: «و كانت فدك خالصة لرسول الله(ص) لانهم لم یجلبوا علیها بِخِیْلٍ و لا ركاب؛8فدك ملك خالص پیامبر خدا(ص) بود. زیرا مسلمانان آن را با سواره نظام و پیاده نظام نگشودند.»

30 فروردین 1393

۳۰ سال چشم انتظار بودم و سنگ مزار شهدای گمنام را شست وشو می دادم

بعد از آن من خوابش را دیدم که گفت: "مادر، من کربلا هستم. ناراحت نباش و گریه نکن. من با خدا معامله کردم، تو سیّدی، به جدّت توکل کن، و هیچ ناراحت نباش. هدیه به اسلام دادی بالاخره از این چند فرزند باید یکی را به اسلام هدیه می کردی." گفتم دیگر هرچه خواست خدا باشد پیکر بچه من نمی آید، ناراحت نبودم دیگر. اما الآن از وقتی که آمده آرامش گرفته ام. پریشب خواب دیدم به من می گوید: مادر، دیگر گریه نکنی، من آمدم. دیدی این همه گریه و ناله می کردی، بالاخره من آمدم؟ آن موقع می گفتی دوری اما الآن آمده ام در نزدیکی تو خانه گرفته ام. خانه ام نزدیک است. نمی خواهم اشکت برای من بیاید. اگر خواستی گریه کنی برای بچه های امام حسین(ع) گریه کن.

27 فروردین 1393

دعای قنوت رهبرانقلاب در نوجوانی

ما خیلی اوقات که خدمت ایشون رسیدیم برای ما تعجب آور بوده ایشون کتاب هایی رو شاید که چند ماهی نشده از نشرشون گذشته خیلی خوب خونده بودن. حتی بعضی وقت ها ماها دیدیم خودمون نخوندیمو خلاصه آبرومون رفته و اینها. این هست! کتاب های فراوانی رو ما دیدیم که ایشون خوندن...درباره کتاب های خودم اصلاً دوست ندارم صحبت کنم چون این کار رو درست نمی دونم... ولی فکر می کنم درباره چیزهای می تونیم صحبت کنیم که شیرین تر باشه.

27 فروردین 1393

همسر شهید جانباز مهدی سورچی

از روزی که داستان زندگی مهمان برنامه کوچه رادیو از رادیو 72 ساله ایران پخش شد کسانی که این برنامه را گوش کرده بودند به راستی تحت تاثیر قرار گرفته بودند. فداکاری جوهره وجودی این زن مسلمان است. راضیه فدایی همسر شهید جانباز مهدی سورچی است که در 19 سالگی تصمیم می گیرد با یک جانباز ازدواج کند ثمره این ازدواج یک دختر است.

24 فروردین 1393

ازدواج موفق رویا نیست

اگر در آستانه ازدواج هستید یا به سن ازدواج رسیده اید و می خواهید قدم های بعدی تان را برای یک زندگی مشترک، محکم و درست بردارید، مطالعه کتاب های مربوط به ازدواج را به شما پیشنهاد می کنیم.

24 فروردین 1393

5دستور نورانی برای زندگی بهتر در سال جدید

امام علی (علیه السلام) در فرمایش خویش به کمیل پنج دستور برای بهتر زندگی کردن داده اند. این دستورات که بیشتر مربوط به انتخاب دوست و هم نشین می باشد می تواند در عید مورد نظر ما قرار گیرد و با معیار قرار دادن آن ها دوستان، هم نشینان، هم سفران و ... خویش را انتخاب کرده و در پرتوی جلب رضای الهی، شادی را برای خود و خانواده یمان به ارمغان آوریم

9 فروردین 1393

ماجرای ازدواج فرزند مقام معظم رهبری

سال ۷۷، خانمی به خانه ی ما زنگ زده بود و گفته بود که می خواهیم برای خواستگاری خدمت برسیم. خانم ما گفته بود: دختر ما در حال حاضر سال چهارم دبیرستان است و می خواهد ادامه ی تحصیل دهد. ایشان دوباره پرسیده بودند که اگر امکان دارد ما بیاییم دختر خانم را ببینیم تا بعد. اما خانم ما قبول نکرده بودند.

4 اسفند 1392

نامه یک زن مسیحی به یک زن مسلمان

در میان تهاجمات اسرائیل در لبنان و جنگ ترور صهیونیست ها، اکنون مسائل جهانی به موضوع اصلی خانواده های آمریکایی بدل شد ه است.من کشتار مرگ و نابودی را که در لبنان اتفاق افتاده می بینم اما من چیز دیگری را هم می بینم من تو را میبینم…من نمی توانم کمکی بکنم اما می ببینم که تقریبا هر زنی بچه ای بغل کرده یا اطراف او بچه هایی هستند.می بینم هرچند آنها پوششی محجوبانه دارند لیکن هنوز زیباییشان می درخشد . اما این فقط زیبایی بیرونی نیست ، که متوجه آن می شوم من چیزی عجیب در درون خود احساس می کنم : غبطه می خورم…

4 اسفند 1392

شب اول قبر به روایت یک دختر

علامه سید محمد حسین طباطبائی صاحب تفسیر المیزان نقل کردند که: استاد ما عارف برجسته «حاج میرزا علی آقا قاضی» می‏گفت:در نجف اشرف در نزدیکی منزل ما، مادر یکی از دخترهای اَفَنْدی‏ها (سنی‏های دولت عثمانی) فوت کرد. این دختر در مرگ مادر، بسیار ضجه و گریه می‏کرد و جداً ناراحت بود، و با تشییع کنندگان تا کنار قبر مادر آمد و آنقدر گریه و ناله کردکه همه حاضران به گریه افتادند.......

4 اسفند 1392

آزار دهندگان امام زمان(علیه السلام)

قال مولانا الامام المهدی-عجل الله تعالی فرجه الشریف- :(قَدْ آذانا جُهَلاءُ الشّیعَهِ وَحُمَقاؤُهُمْ، وَمَنْ دینُهُ جِناحُ الْبَعُوضَهِ أَرْجَحُ مِنْهُ)[1]نادانان و كم خردان شیعه و كسانى كه پر و بال پشه از دین دارى آنان برتر و محكم تر است، ما را آزار مى دهند.

4 اسفند 1392

آثار اعتقاد به مهدویت در تاریخ اسلام

بسیاری از ائمه ما وقتی که از دنیا می رفتند عده ای می گفتند شاید نمرده است، شاید غایب شده است، شاید مهدی امت است. این امر راجع به حضرت امام موسی کاظم هست، حتی راجع به حضرت باقر هست، ظاهرا راجع به حضرت صادق هم هست، و راجع به بعضی از ائمه دیگر نیز هست. حضرت صادق پسری دارند به نام اسماعیل که اسماعیلیه منتسب به او هستند.......

4 اسفند 1392

  • تعداد رکوردها : 484