پورتال اندیشمندان علوم انسانی و اسلامی ::thinkers.tebyan.net
اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً.

مبادا در مقابل آمریکا کوتاه بیایید!»

ایامی که صدام سرنگون شده بود و آیت الله سیدمحمد باقر حکیم قرار بود به نجف بروند، تنهایی برای خداحافظی خدمت رهبر معظم انقلاب رسیدند. می خواستند که اگر آقا رهنمود و فرمایشی دارند استفاده کنند. آقا درباره ی فضای عراق و اینکه با مردم چه طور ارتباط بگیرید، با علما و مراجع چه جور تعاملی داشته باشید توصیه های خوبی به آقای حکیم فرمودند. درباره ی مسائل خارجی و رابطه با آمریکا هم گفتند مبادا در مقابل آمریکا کوتاه بیایید. مبادا با آمریکا رفیق بشوید.

24 بهمن 1394

چرا انقلاب فرانسه از بین رفت و انقلاب اسلامی ماندگار شد؟

حد فاصل وقوع انقلاب ۱۷۸۹ فرانسه تا چهل سال پس از آن، شاهد چه ناآرامی هایی در داخل فرانسه بودیم؟همان طور که اشاره کردم، در ده سال نخست، جنگ قدرت در فرانسه برقرار بود. در داخل مرزهای فرانسه شاهد اوضاعی بودیم که توصیف شد. اوضاع به جایی رسید که لویی شانزدهم برای اداره ی امور، به ارتش اتریش متوسل شد، چون حتی ارتش فرانسه از لویی دل کنده بود. زمانی که گروه های انقلابی متوجه شدند لویی شانزدهم از اتریشی ها استفاده کرده است، کاخ سلطنتی را اشغال کردند و او را زیر گیوتین فرستادند.در طول ده سال از انقلاب فرانسه حدود دوازده هزار نفر زیر تیغ گیوتین رفتند. این در حالی بود که جمعیت فرانسه حدود بیست میلیون نفر بود. همه ی این دوازده هزار نفر نیز از رهبران انقلاب بودند. به واقع هیچ گروهی در امان نبود و تیغ گیوتین همواره فعال بود. آخرین نفری که زیر تیغ گیوتین رفت نیز همان ژوبسپیر (رهبر رادیکال ها) بود.بنابراین ده سال نخست، اوج قحطی و مشکلات اقتصادی مردم فرانسه بود و روندی برای اداره ی امور وجود نداشت. علاوه بر این، طی این مدت، شورش های فراوانی نیز در اقصی نقاط فرانسه به وجود آمد. هرکس برای خودش گروهی تشکیل می داد و ادعای قدرت می کرد.

23 بهمن 1394

فلسفه تعیین مهریه

مهریه در لغت به معنای کابین و جنسی که در وقت نکاح بر عهد شوهر است می باشد و در اصطلاح حقوقی نیز مهر یا صداق مالی است که زن بر اثر ازدواج مالک آن می گردد و مرد ملزم به پرداخت آن به زن می باش

11 بهمن 1394

نامه استاد دانشگاه اوتاوا در پاسخ به نامه دوم امام خامنه ای به جوانان غربی

سید علی خامنه ای عزیز؛ درست است که من از نظر سن و سال، جوان نیستم اما نامه 29 نوامبر 2015 شما به جوانان غربی را با شیدایی و علاقه بسیاری خواندم. این نامه قلب و فهم مرا به هیجان آورد.ایران واقعاً از اینکه رهبری مانند شما دارد خوشبخت است.ما در کانادا فقط سیاست مداران کوچک دورو، مغرض و خودشیفته ای داریم که برای نفع شرکت های بزرگ و خواسته های ایالات متحده رقابت می کنند و کسانی که در رسانه ملی شعارهای کلیشه ای می دهند.

20 آذر 1394

شش محور مهم نامه دوم رهبر انقلاب

از دید رهبر انقلاب، «نخستین مرحله در ایجاد امنیت و آرامش، اصلاح این اندیشه ی خشونت زا است.» واقعیت این است که اگر ذهنیت های آلوده به تزویر تغییر کند، تروریسم در خدمت منافع غرب قرار نگیرد و به خوب و بد تقسیم نشود، وجه اخلاقی و انسانی سیاست مورد توجه قرار گیرد و شبیه سازی و همانندسازی فرهنگی متوقف و بر فرهنگ های بومی جوامع تأکید شود، گام اول برای ایجاد امنیت و از بین بردن فضای هراس برداشته خواهد شد.

20 آذر 1394

دستمایه های موفقیت علامه طباطبایی از منظر آیت الله جوادی آملی

آیت الله جوادی آملی یکی دیگر از دستمایه های استاد بزرگوار خود را برخورداری حضرت علامه از حیات طیبه می دانند. ایشان کسب این حیات را علاوه بر شاخصه قبلی، عرضه تمام نیازها به پیشگاه قرآن معرفی کرده و در این راستا بیان داشت: حضرت علامه سعی کرد تا در دنیا زندگی نکند، از همین رو عناوین اعتباری برای این عالم دینی جذابیت و جاذبه نداشت. ایشان اعتقاد دارند که اگر کسی می خواهد در خدمت قرآن باشد باید زندگی خود را قرآنی کند. حیات طیب این است که انسان تمام نیازهای روز را فهرست کند و به پیشگاه قرآن کریم ببرد و از قرآن کریم هم جواب بگیرد سپس جواب این نیاز را با گفتار یا نوشتار به جامعه منتقل کند تا مظهر هو الحی الذی لا یموت شود.

27 آبان 1394

تاملی در هشدار رهبر معظم انقلاب پیرامون تهاجم فرهنگی

تقلید از غرب برای كشورهائی كه این تقلید را برای خودشان روا دانستند و عمل كردند، جز ضرر و فاجعه به بار نیاورده؛ حتّی آن كشورهائی كه بظاهر به صنعتی و اختراعی و ثروتی هم رسیدند، اما مقلد بودند. علت این است كه فرهنگ غرب، یك فرهنگ مهاجم است. فرهنگ غرب، فرهنگ نابودكننده ی فرهنگ هاست. هرجا غربیها وارد شدند، فرهنگ های بومی را نابود كردند، بنیانهای اساسیِ اجتماعی را از بین بردند؛ تا آنجائی كه توانستند، تاریخ ملتها را تغییر دادند، زبان آنها را تغییر دادند، خط آنها را تغییر دادند. هر جا انگلیسها وارد شدند، زبان مردم بومی را تبدیل كردند به انگلیسی؛ اگر زبان رقیبی وجود داشت، آن را از بین بردند. در شبه قاره هند، زبان فارسی چند قرن زبان رسمی بود؛ تمام نوشتجات، مكاتبات دستگاههای حكومتی، دولتی، مردم، دانشوران، مدارس عمده، شخصیتهای برجسته، با زبان فارسی انجام میگرفت. انگلیسیها آمدند زبان فارسی را با زور در هند ممنوع كردند، زبان انگلیسی را رائج كردند. شبه قاره هند كه یكی از كانونهای زبان فارسی بوده، امروز در آنجا زبان فارسی غریب است؛ اما

27 آبان 1394

توبه نصوح چيست ؟انتساب توبه نصوح به شخصی به نام نصوح

يا رسول الله صلى اللّه عليه و آله ما التوبه النصوح ؟ قال صلى اللّه عليه و آله : ان يندم العبد على الذنب الذى اصاب ، فيعتذر الى الله ثم لايعود اليه كما لايعود اللبن الى الضرع يارسول الله صلى اللّه عليه و آله توبه نصوح چيست ؟حضرت فرمودند: بنده خدا بر گناهى كه كرده است ، پشيمان شده از خدا پوزش طلبد، سپس برآن كار هرگز باز نگردد، چنانكه شير به پستان باز نمى گردد. قيل لعلى عليه السلام ما التوبه النصوح ؟ فقال عليه السلام : ندم بالقلب ، و استغفار باللسان والقصد على ان لايعود به اميرالمؤ منين ، على عليه السلام گفته شد، توبه نصوح چيست ؟حضرت فرمودند: بادل پشيمان شدن و با زبان آمرزش خواستن و تصميم جدى و مداوم بر ترك گناه .توبه صادقانه حسن بصرى گويد:يك روز در بازار آهنگران بغداد مى گشتم كه ناگهان چشمم به اهنگرى افتاد كه

22 آبان 1394

زیارت اربعین

از حضرت امام حسن عسکری علیه السلام روایت شده که فرمودند:علامات مؤمن پنج چیز است:۱- اقامه ی پنجاه و یک رکعت نماز فریضه و نافله در شبانه روز.۲- زیارت اربعین.۳- انگشتر به دست راست کردن.۴- جبین را در سجده بر خاک گذاشتن.۵- در نماز بسم الله الرحمن الرحیم را بلند گفتن.

21 آبان 1394

خاطره ای از آیت الله بهلول

مردم زمان حضرت نوح (ع) به حرفای پیامبر خدا توجهی نمی کردن.یه روز نبی خدا داشت برا مردم صحبت می کرد.یکی از بت پرستا که به اتفاق بچه اش اونجا بودن، از روی جسارت و بی احترامی،شروع کردند به طرف حضرت نوح(ع) سنگ زدن.بت پرسته به بچه اش گفت: این مرد[نوح نبی]دیوونه است وحرفای بیهوده می زنه.من بهش سنگ میزنم تو هم این کارو بکن .تازه وصیت کرد که بعد از مرگم هم باید سنگ زدن باین مرد رو ادامه بدی!

21 آبان 1394

زیارت ناحیه مقدسه با ترجمه مقابل متن

أَلسَّلامُ عَلى إِسْمعیلَ الَّذی فَداهُ اللهُ بِذِبْــح عَظیم مِنْ جَنَّتِهِ ،درود بـر اسمـاعیل کـه خـداوند ذبـحى عظـیم از بهشت را فـداىِ او نمود أَلسَّلامُ عَلى إِسْحقَ الَّذی جَعَلَ اللهُ النُّبُوَّةَ فی ذُرِّیَّتِهِ،سـلام بر اسحـاق که خـداوند پیامبرى را در نسـل او قـرار داد ،أَلسَّـلامُ عَلى یَعْقُوبَ الَّذی رَدَّ اللهُ عَلَیْهِ بَصَرَهُ بِرَحْمَتِهِ ،درود بر یعـقوب که خـداوند به رحـمت خود بینـائىِ چشـمش را به او بازگـرداند، أَلسَّلامُ عَلى یُوسُفَ الَّذی نَجّاهُ اللهُ مِنَ الْجُبِّ بِعَظَمَتِهِ ، سلام بر یوسـف که خـداوند به عظـمتِ خود او را از قعـر چاه رهائى بخشید،أَلسَّلامُ عَلى مُوسَى الَّذی فَلَقَ اللهُ الْبَحْرَ لَهُ بِقُدْرَتِهِ،درود بر موسـى که خـداوند به قدرتِ خود دریا را برایـش شـکافت،

3 آبان 1394

توصیه های کوتاه اخلاقی آیت الله بهجت (ره)

۱) هم جنسي و هم شكلي و اختلاط با كفار، تسلط و حكومت آنها را بر مسلمانان آسانتر مي سازد. ۲) اگر بي تفاوت باشيم و براي رفع گرفتاريها و بلاهايي كه اهل ايمان بدان مبتلا هستند دعا نكنيم، آن بلاها به ما هم نزديك خواهد بود.۳) ائمه ما (عليهم السلام) دعاها را در اختيار ما گذاشته اند تا ما را غرق در نور ببينند. ۴-اگر بخواهيم محيط خانه گرم و باصفا و صميمي باشد، فقط بايد صبر و استقامت و گذشت و چشم پوشي و رأفت را پيشه خود كنيم تا محيط خانه گرم و نوراني باشد.

3 آبان 1394

سردارسلیمانی تروریستی زیرک است/چرا اوباما به ایران اجازه نقض توافق هسته ای رامی دهد؟

این تحریم ها و قوانین -که شامل قطعنامه های «شورای امنیت سازمان ملل متحد» درخصوص ممنوعیت آزمایش، ذخیره سازی و توسعه موشک های بالستیک از سوی ایران است- تا زمانیکه آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به اجرای توافق را تأیید نکند، به قوت خود باقی خواهد بود.

30 مهر 1394

ما با یک حمله همه جانبه فرهنگی و اعتقادی و سیاسیِ مواجهیم

من دارم میبینم چه دارد اتّفاق می افتد؛ لشکر فرهنگی دشمن و لشکر سیاسی دشمن با همه ی ابزارهایی که برایشان ممکن بوده، حمله کرده اند به ما برای سست کردن اعتقادات دینی ما، سست کردن اعتقادات سیاسی ما، تقویت نارضایی ها در داخل کشور، جذب جوانها بخصوص جوانهای فعّال و اثرگذار در سطوح مختلف برای مقاصد خودشان؛ دارند کار میکنند.

16 مهر 1394

مذاکره باامریکا ممنوع

یک عدّه ای در قضیّه ی مذاکره و مسئله ی مذاکره سهل انگاری میکنند، سهل اندیشی میکنند، مطلب را درست نمیفهمند. حالا بعضی ها بی خیالند -بی خیالان جامعه، که هرچه پیش بیاید برایشان اهمّیّتی ندارد، مصالح کشور از بین برود، منافع ملّی نابود بشود- که حالا با آنها کاری نداریم امّا بعضی بی خیال هم نیستند لکن سهل اندیشند، عمق مسائل را نمیفهند. وقتی صحبت مذاکره میشود، میگویند آقا شما چرا با مذاکره ی با آمریکا مخالفت میکنید؟ خب امیرالمؤمنین هم مذاکره کرد با فلان کس، امام حسین هم مذاکره [کرد]. خب اینها نشان دهنده ی سهل اندیشی است، نشان دهنده ی نرسیدن به عمق مسئله است.

15 مهر 1394

پپرسشنامه عاشورائی

در مداحی هایی که برای امام حسین (ع) خوانده می شود، گفته می شود که آن حضرت بعد از شهادت بعضی از یارانشان بر بالین آنها حاضر می شدند و یا امام حسین وقتی نوبت به خودشان رسید علی اصغر را بر بالای دستشان بردند. سؤال من این است که دشمن چگونه مجال این کارها را به امام دادند و در همان لحظات ایشان را شهید نکردند؟

15 مهر 1394

اخلاق خوب

محور اصلی روحیات زن که او را از مرد متمایز می سازد، عاطفه و احساسات است. عاطفه و احساس هر چند از ویژگی های مشترک زن و مرد است، اما نیرومندی آن در زن به حدی است که او را به کلی از مرد متمایز می سازد و سرچشمه بسیاری از ویژگی های فرعی او می شود. برخورداری از عواطف سرشار درونی موجب لطافت روح زن و افزایش رقت قلب اوست. به همین علت، اثر پذیری زن از عوامل محرک احساس، بسیار بیشتر از مرد است؛ به گونه ای که زن در بسیاری موارد مسائل را از دریچه عاطفی می نگرد و اغلب، احساس و عاطفه نقش تعیین کننده ای در زندگی درونی او ایفا می کند.

15 مهر 1394

مبانی کلامی مهدویت چیست؟

در کتاب «کفایة الموحدین» آمده است: «چون مهدی (ع)» آخرین خلیفه و حجت خدایی است لازم بود که خود را از گزند حوادث و دست هایی که او را می جستند، تا از بین ببرند مصون بدارد و در کنف غیبت الهی مستور گردد و چون موقعیت امام به منزله موقعیت پیامبر است پس از تبلیغ (یعنی احکام تبلیغ شده است) پس با پنهان بودن او، مردم اگرچه از دیدارش محروم اند، عبث رها نخواهند شد بلکه باید به تمامی احکامی که در دست است عمل کنند. البته اگر روزی تمام نوامیس دین ضایع گردد، آناً ظهور خواهد کرد.»[2]

16 شهریور 1394

مؤلفه شادی در روابط همسران از نگاه اهل بیت (ع)

زن و مردم به لحاظ عقلی، عاطفی، جسمانی، مهارت کلامی، ویژگی مراقبتی، دلسوزی و... تفاوت اساسی با یکدیگر دارند و این تفاوت ها در واگذاری نقش های زنانه و مردانه مورد توجه بوده است. به ویژگی های خاص زنان و مردان در سبک همسرداری اهل بیت علیهم السلام توجه ویژه شده است؛ به عنوان نمونه حضرت علی علیه السلام به دلیل لطافت زنان، افراد را از واگذاری مسئولیت های سنگین بر عهده زنان برحذر داشته و می فرمایند: بیش از توان زن به او کار مسپار، چراکه زن گُلی ظریف است، نه پیشکار و سرپرست امور خانه.

16 شهریور 1394

۸ نکته مهم که باید از اوباما و کری شنید!

اوباما و کری این هفته برای دفاع از برجام سنگ تمام گذاشتند. انها علی رغم میل باطنی خودشان مجوبر به دفاع از گذشته ایران شدند تا جایی که جان کری می گوید "نتانیاهو از ایران وهم دارد زیرا ایرانیان اگر می خواستند بمب بسازند سالها پیش توان ان را داشتند اما نساختند.

17 مرداد 1394

  • تعداد رکوردها : 484